EN

Homo biologicus

Pier Vincenzo Piazza


Vertėja iš prancūzų kalbos vertė Greta Štikelytė
Žanras mokslo populiarinimo knyga
Leidimo metai 2020
Psl. skaičius 352 p.
Įrišimas kietas
Matmenys 21.7 cm x 14.5 cm x 3.4 cm
Brūkšninis kodas 9786094801808


LAISVĖ GLŪDI MŪSŲ GENUOSE ARBA KAIP BLIOLOGIJA ATSKLEIDŽIA ŽMOGAUS PRIGIMTIES PASLAPTIS

Gyvename XXI šimtmetyje, visatoje, kuri atrodo beribė. Mokslas ir technologijos atnešė naują fizinio pasaulio suvokimą. Įspūdingai pažengė mūsų gebėjimas paveikti mus supančią ir mums tolimą aplinką. Tačiau šį neribotų vilčių metą temdo šešėlis. Turime pripažinti, kad silpnoji grandis pasaulyje esame mes patys, žmonės.

Trečiojo tūkstantmečio aušroje padarėme vieną revoliucingiausių atradimų: išsiaiškinome tikruosius biologinius principus, pagal kuriuos veikia mūsų kūnas ir smegenys. Kartu išryškėjo biologijos samprata, kuri nesikerta su mūsų prigimtimi ir leidžia suprasti, kas iš tiesų esame. Dabar biologija leidžia lengvai paaiškinti mūsų nepaliaujamai kintančią prigimtį, kartais nereikšmingais galinčius atrodyti mūsų troškimus, vis akivaizdžiau matomus kraštutinumus. Ji net atskleidžia jau tūkstančius metų į dvi skirtingas puses visuomenę tempiančių judėjimų – konservatyvaus spiritualizmo ir materialistinio progresyvizmo – paslaptis. Bet visgi turime atminti, kad norėdami iš tiesų suprasti, kokie šiandien esame, turime grįžti prie to, kokie buvome priešistoriniais laikais. Juk gyvename valdomi smegenų, kurios nekinta ištisus tūkstantmečius. O tai viską labai smarkiai keičia.

Laisvė – pagrindinis žmonių siekis, bet kam jos reikia? Kodėl nutunka ne visi? Kaip tampama narkomanu? Kaip neuronai užfiksuoja mūsų gyvenimiškas patirtis. Stresas: kaip, kam ir kada? Ar biologinė laisvė mus daro nenaudingus? Esame išskirtiniai, bet ar viršesni už kitus? Kaip biologija suteikia gyvenimui prasmę? – tai tik maža dalis klausimų, kurie keliami šioje knygoje. Ji nėra dar vienas bandymas paneigti žmogaus nematerialumą ir dar kartą pašlovinti mintį, kad biologija – visagalė. Priešingai, ši knyga parodo, kad naujausi biologiniai atradimai leidžia priartinti biologiją prie nematerialios dvasios ir sielą įkūnyti, o ne jos atsisakyti.

Pier Vincenzo Piazza – italų kilmės prancūzų medikas, psichiatras, neurobiologas, kurio specializacija – narkologija bei psichikos sutrikimai. Knygos autorius yra buvęs Nacionalinio sveikatos ir medicinos tyrimų instituto (Inserm) medicinos tyrimų vadovas, Magendie neurocentro (Bordo) įkūrėjas ir direktorius, šiuo metu vadovaujantis biotechnologijų kompanijai. P. V. Piazza pelnė pagrindinį Inserm apdovanojimą ir Prancūzijos mokslų akademijos prizą už darbus neurologijos srityje.    

„Homo biologicus“ sužavės skaitytojus, kurie domisi ryšiais tarp kūno ir sielos, gamtos ir kultūros, biologijos ir psichologijos“, – Sciences humaines.

„Šioje išmintingoje, gyvoje ir nuotaikingoje knygoje – trumpai tariant, puikiai populiarizuotoje, – Pieras Vincenzo Piazza mums rodo, kad biologija ne nulemta, ji kupina tikimybių!“ – La Recherche.

„Meistriška Piero Vincenzo Piazza’os istorijos, neurologijos ir biologijos pamoka, kurioje jis meta iššūkį įprastoms savokoms“, – Lire.

Autorius apie knygą
  • Solidžiai prancūzų leidyklai „Albin Michel“ 2019 m. rugsėjį išleidus knygą „Homo biologicus: kaip biologija atskleidžia žmogaus prigimties paslaptis“, jos autorius psichiatras ir neurobiologas Pieras Vincenzo Piazza skaitytojams pristatė savo veikalą „Mollat“ knygyne Bordo mieste. Vaizdo įrašas prancūzų kalba čia.
Premijos, nominacijos
  • Knyga įtraukta į geriausių 2020 m. verstinių humanitarinių knygų sąrašą.


JUMS TAIP PAT PATIKS